Informacje

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

  • Przy jakim świetle fotografujesz?

Sesje noworodkowe robię wyłącznie przy świetle zastanym, najchętniej naturalnym – tak by nie niepokoić maleństwa. Delikatna skóra maluszka najlepiej wygląda w świetle kierunkowym padającym z okna. W przypadku pozostałych sesji też preferuję światło naturalne, jednak wykorzystuję dodatkowe źródła światła jeśli warunki tego wymagają. Dlatego też przed sesją dokładnie wypytam Cię o warunki oświetleniowe panujące w Twoim mieszkaniu, na którą stronę wychodzą okna a plener postaram się wcześniej obejrzeć.

  • Dlaczego sesja noworodkowa między 5 a 10 dniem życia?

Zaplanowanie sesji w tych dniach jest na ogół trudne dla rodziców, którzy przez te pierwsze dni próbują odnaleźć się w nowej sytuacji. Bardzo jednak namawiam do zaplanowania sesji w tym właśnie wieku maluszka. Będzie to korzystne i dla dziecka, które w tych dniach mocno jeszcze śpi i sesja pozostaje dla niego prawie niezauważona, jak też dla samych fotografii. Uda nam się zrobić więcej ciekawych ujęć. Sami będziecie wówczas bardziej zrelaksowani. ‘Starsze’ dzieci  (na ogół powyżej 2 tyg.) mają już sen bardzo czujny i często wybudzają się w trakcie zmiany pozycji. Jest to też czas gdy mogą się pojawić krostki na skórze – tzw. trądzik niemowlęcy. Oczywiście tak jest w większości przypadków, a każde dziecko jest wyjątkowe… już od pierwszych dni…

  • Jak ubrać dziecko do sesji? 

Zarówno w przypadku fotografii dzieci jak i dorosłych spełnia się jedna zasada – ubrania bez agresywnych wzorów, logo, nadruków (takie elementy rozpraszają i odciągają uwagę od tego co najistotniejsze). Za to mile widziane są wszelkie faktury (dzianiny, wypukłości, plisy lub inne formy przestrzenne). Dobrze sprawdzają się jasne stroje, choć niekoniecznie czysta biel (raczej beże, ecri). Oczywiście intensywny kolor też świetnie wygląda w określonej scenerii. Przy portretach grupowych kluczem do sukcesu jest spójna tonacja, charakter strojów. Przy dobieraniu ubrań warto popatrzeć nie tylko na poszczególne osoby, ale też na to jak rodzina prezentuje się razem. Więcej o strojach i innych przygotowaniach porozmawiamy sobie przed sesją i omówimy różne opcje.

  • Jaki jest styl Twoich fotografii?

Najlepiej pokazują to moje zdjęcia… W trakcie sesji szukam emocji, w twarzy, w gestach, spojrzeniach…  Staram się Was rozluźnić, abyście poczuli się swobodnie, naturalnie. Jak trzeba rozśmieszam i zabawiam lub po prostu czekam ta ten właściwy moment… Bardzo ważne jest dla mnie światło – bo fotografia to  malowanie światłem właśnie…

  • Czym fotografujesz?

Głową, sercem… a obraz pomaga mi zapisać ulubiona lustrzanka pełnoklatkowa Nikon D700. Zakładam do niej jasne obiektywy stało lub zmiennoogniskowe… Jeśli światła jest mało używam flash’y lub profesjonalnych lamp studyjnych… Wszystko zależy… co, gdzie i jak chcę pokazać.

  • Jakie pliki otrzymamy?

Fotografuję wyłącznie w RAW (surowe pliki, zawierające maksymalną ilość informacji). Takie pliki dają największe możliwości w trakcie obróbki. Ty otrzymujesz zdjęcia po obróbce w plikach jpg. Duże pliki wywołane pod wydruk na papierze matowym oraz małe wyostrzone pod prezentację na monitorze komputera (małe pliki opatrzone są moim logo).  Fotografie, które otrzymasz ode mnie (jeśli są częścią oferty) drukuję w profesjonalnym laboratorium wykorzystując ich specjalne profile ICC, co daje mi gwarancję otrzymania pożądanych kolorów. Standardowo drukuję na papierze matowym. Jeśli preferujesz połysk – powiedz mi o tym na sesji.

  • Czym kierujesz się w trakcie obróbki?

Przy obróbce kolorystycznej kieruje się zasadą – jeśli kolor na zdjęciu coś wnosi, podkreśla – wówczas wywołuję w kolorze. Jeśli zaś przeszkadza, rozprasza, odciąga uwagę lub po prostu nic nie wnosi – wywołuję w czerni i bieli. Każde zdjęcie traktuję indywidualnie, zastanawiam się nad jego przekazem i obróbką staram się ten przekaz wzmocnić. Czasem wracam do wywołanego zdjęcia i obrabiam inaczej…  Z racji tematyki moje fotografie są raczej pogodne, kolory wyraziste – jak dzieci… W przypadku dorosłych stosuję naturalny retusz. Wykorzystuję programy Lightroom i Photoshop.

  • Czy moje zdjęcia zostaną wykorzystane na tej stronie?

Fotografie, które robię to moja wizytówka. Na pewno Cię zapytam, czy kilka spośród fotografii, które Ci zrobię może się znaleźć na mojej stronie lub czy mogę je wykorzystać w materiałach promujących moją działalność fotograficzną. Jeśli nie życzysz sobie tego – poinformuj mnie o tym przed sesją.

  • Mieszkam pod Warszawą. Czy płacę dodatkowo za dojazd?

Dojazd na terenie Warszawy wliczony jest w cenę. Ponieważ sama mieszkam pod Warszawą, po jej zachodniej stronie (k/Izabelina) nie doliczam za dojazd poza Warszawę do 30 km od mojego miejsca zamieszkania. Powyżej tej odległości doliczam opłatę 1,50 zł za km. Ponieważ lubię podróżować – jeśli mieszkasz daleko – opłatę za dojazd możemy ustalić indywidualnie.

  • Ile czekam na zdjęcia z sesji?

Rezerwuję sobie 3 tygodnie od dnia sesji na zamknięcie projektu. Zazwyczaj udaje mi się ukończyć pracę kilka dni wcześniej. Jeśli Ci baaardzo zależy – kilka pierwszych ujęć staram się przesłać już po kilku dniach, ale generalnie nie jest to z korzyścią dla samych fotografii. Często wracam do już obrobionych zdjęć i jeszcze coś zmieniam. Patrzę też na zestaw fotografii jako na całość, pewną opowieść… Czasem potrzebuję chwili do namysłu… Te 3 tygodnie dają mi komfort pracy a Tobie jakość jakiej oczekujesz.

 

Jeśli masz dodatkowe pytania zapraszam do kontaktu ze mną, chętnie odpowiem.